Imieniny:

Home | Książka gości

 
ŹRÓDŁA POZYSKANIA ZDJĘĆ I GRAFIKI
Skąd brać zdjęcia i grafiką które upiększą naszą stronę WWW? Najlepiej wykonać je samemu. Dlaczego, ponieważ każde zdjęcie i element graficzny ma swego właściciela i bez jego pisemnej zgody nie możemy ich publikować w Internecie. Wielu autorów zezwala na wykorzystywanie swoich fotografii do celów niekomercyjnych pod warunkiem podania autora zdjęć. Jeżeli już skorzystasz z tej oferty pamiętaj, że ktoś te zdjęcia wykonał i chce aby inni wiedzieli kto! Na pewno nie powinieneś podpisywać się po cudzą własnością.

Niesamowite ilości plików graficznych znajduje się w Internecie. Jeżeli chcesz je znaleźć skorzystaj z jednej z wyszukiwarek plików graficznych.
 
CO CHCĘ POKAZAĆ?
To ważne pytanie. Czy to co mnie podoba się zainteresuje innych? Jest duża szansa, że tak, ale wtedy kiedy zdjęcia i elementy graficzne stanowić będą integralną część publikacji. W Internecie są tysiące stron do których nikt nie zagląda. Dlaczego? Bo są nudne, bezbarwne, statyczne pokazują np. spotkanie przy rożnie grupy znajomych. Kto to będzie to oglądał oprócz samych zainteresowanych. Wybór tematu i celu publikacji jest chyba najtrudniejszy. Jeżeli już się a tym uporamy i zechcemy pokazać np. swoje piękne fotografie z wakacji to musimy je przygotować do publikacji.
 

 
 
OBRÓBKA WSTĘPNA
Skanowanie. Zdjęcia analogowe wykonane aparatem fotograficznym należy zeskanować.  Ja skanuję fotografie w rozdzielczości 150 dpi. w naturalnych rozmiarach. Zapisuję je w formacie *.tif lub *.psd. Taka rozdzielczość i format umożliwia dalszą obróbkę w programie graficznym bez utraty jakości.
Aparat cyfrowy. Tu nie mamy problemu ze skanowaniem. Zdjęcia przegrywamy na dysk twardy i przystępujemy do korekty. Niestety zdjęcia są najczęściej w formacie *.jpg i tu nie mamy zbyt dużego pola do manewru. Każde zapisanie pliku jpg związane jest z utratą jakości.
Kliknij aby zobaczyć zdjęcie wyjściowe o rozmiarach 550 x 400 pikseli.

Zdjęcie 1.


Zdjęcie 2.
PRZYGOTOWANIE ZDJĘCIA DO PUBLIKACJI
Zdjęcie wyjściowe miało rozmiar 1760 x 1320 pikseli 72 dpi i objętość 144,4 kB. Zostało zmniejszone do  rozmiarów 550 x 400 pikseli 72 dpi i ta wielkość jest wystarczająca do publikacji na stronach serwisu. Następnie wykonałem miniaturkę o rozmiarach 150 x 109 pikseli 72 dp którą umieszczę na stronie i od której będzie link do właściwego zdjęcia (zdjęcie 1).


Zdjęcie 3.


Zdjęcie 4.
ZAPISYWANIE ZDJĘĆ
Po przygotowaniu zdjęć zapisuję je w formacie *.jpg rozdzielczość 72 dpi stopień kompresji 30% (miniaturki można zapisać w formacie *.gif). Dzięki temu otrzymuję miniaturki o małych rozmiarach. Zdjęcia zostały zaoisane w różnych programach graficznych.
  1. Zdjęcie 2.  Photoshop 7.0, format *.gif, objętość 9,1 kB.
  2. Zdjęcie 3. Photoshop 7.0, format *.jpg, kompresja  30%, objętość 5,2 kB.
  3. Zdjęcie 4.  PhotoImpact 8.0, format *.jpg, kompresja 30%, objętość 2,8 kB.
  4. Zdjęcie 5. Jasc Paint Shop Pro 8.0, format *.jpg, kompresja 30%, objętość 4,0 kB.
  5. Zdjęcie 6.  Photoshop 7.0, format *.png, objętość 47,2 kB.

Wybór programu i formatu plików należy do ciebie.Zdjęcie 5.


Zdjęcie 6.
PAMIĘTAJ
  • W Polsce prawa autorskie chronione są prawem, łamanie prawa może skutkować konsekwencjami karnymi.
  • Nie wolno bez pisemnej zgody osoby sfotografowanej opublikować jego zdjęć. Dotyczy to również prywatnych posesji, budynków, ogrodów i innych obiektów. Zakaz nie dotyczy osób publicznych podczas oficjalnych czynności i zdjęć z imprez masowych odbywających się w miejscach publicznych. Dla zabezpieczenia się lepiej poprosić o zgodę.
     
   
     
Copyright © 2003, Kazimierz M. Janeczko.