¦mietnik Kazika. Kompozycja graficzna - "Gwiezdne marzenia".
   
Kazimierz M. Janeczko - projektowanie i wykonywanie serwisów WWW.
Powtót do strony głównej.
 
KILKA RAD I PRZYKŁADÓW DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Od kilku lat zajmuję się tworzeniem stron WWW. Początki były bardzo trudne. Dużo czasu upłynęło zanim poznałem HTML, DHTML i język JavaScript. Miałem trochę doświadczenia w łamaniu niewielkich publikacji, ale umiejętności te w zasadzie nie przydają się w projektowaniu witryn. Jednak z czasem wytrwałość i ciągłe ćwiczenia przyniosły pożądane efekty. Teraz mając spore doświadczenie pragnę podzielić się swoimi wiadomościami, przede wszystkim z początkującymi twórcami. Mam nadzieję, że moje rady będą pomocne i pozwolą na uniknięcie błędów, które najczęściej popełniane są w pierwszym etapie tworzenia stron WWW. Tworzenie witryn WWW nie jest trudne. W ciągu kilku godzin można nauczyć się podstaw projektowania stron oraz języka HTML. A teraz  kilka rad na początek:

 • Precyzyjne określ temat na który będziesz pisał, musisz wiedzieć co chcesz pokazać innym.
 • Przygotuj rysunek każdej strony, napisz tekst który chcesz zamieścić. Pamiętaj, aby treść informacji była zwięzła, dotyczyła tematu. Długich i nudnych tekstów nikt nie będzie czytał.
 • Witryna powinna być przygotowana zgodnie z zasadami logiki, podzielona na odrębne kategorie tematyczne, powinna mieć też jasną strukturę nawigacyjną.
 • Unikaj umieszczania dużej ilości grafiki, takie strony ładują się wolno i zniechęcają potencjalnych czytelników do oglądania.
 • Przeglądarki interpretują dwa formaty grafiki *.gif dobry dla przycisków itp. oraz *.jpg dla zdjęć z dużą liczbą kolorów. Trzeci format *.png nie jest jeszcze zbyt popularny.
 • Na stronie umieszczaj miniaturki zdjęć, najlepiej z przeplotem, do zdjęć o większych wymiarach stosuj linki.
 • Clip-art (tzw. wycinanki) to prawdziwy horror. Jego jedyną zaletą jest fakt, że nic nie kosztuje. Staraj się samodzielnie wykonywać wszystkie potrzebne grafiki. 
 • Zapoznaj się ze sposobami zapisu kolorów. Jak ognia unikaj kolorów kontrastowych, drażniących oczy. Bardzo przydatny jest darmowy program EoHex, który możesz ściągnąć z tego miejsca.
 • Do wykonywania stron używaj programów: FrontPage, Pajączek, Skryba oraz edytorów: Notatnik lub lepszego EditPada. Do obróbki grafiki: Photoshopa, Paint Shop Pro, Ulead Photoimpact, do tworzenia napisów bardzo dobrego programu Xara Web Style a do wykonywania apletów Javy - Anty Team. Pamiętaj, że większość z proponowanych programów znajdziesz na CD-ROM-ach dołączanych do miesięczników komputerowych.  
 • Zapamiętaj, że jeśli serwis nie został przygotowany do końca, nie powinien zostać opublikowany.
 • Zapamiętaj, że strona która piękne prezentuje się w Internet Explorer często nieciekawie wygląda w Netscape Navigator i odwrotne. Jest to bardzo uciążliwe dla projektantów. Dlatego każdy wykonany projekt testuj co najmniej w tych dwóch przeglądarkach.
 • Korzystaj z doświadczeń innych. Wielu twórców  nieodpłatnie udostępnia swoje projekty, skrypty i inne gadżety. Najbardziej znane witryny to Iconbazaar, JavaScript. Dużo adresów do różnych źródeł znajdziesz w serwisie www.zsr.dzierzoniow.pl/ciekawe.html.
 • Wiele ciekawych rozwiązań wraz z przykładami znajdziesz w popularnych miesięcznikach komputerowych. Polecam Internet oraz  Magazyn Internetowy WWW. Z książek - HTML 4 Vademacum profesjonalisty autorstwa Laury Lemay (doskonała pozycja, ale niestety "piekielne" droga), Dynamic HTML autorstwa Bruce Campbell i Rick'a Darnelli, DHTML Dynamic HTML autor Jason Cranford Teague  oraz Po prostu HTML 3.2 autorstwa Peachpit'a Press'a. To na początek.
 • Pamiętaj, że znak praw autorskich zabrania kopiowania stron i ich zawartości bez zgody autora. Jeśli już to zrobisz podaj źródło z którego korzystałeś, wymaga tego zwykła przyzwoitość.
 • I ostatnia rada - ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia, to skuteczna droga do sukcesu.

Kazimierz M. Janeczko
W opracowaniu wykorzystałem publikację Michel'a Van Der Haagen'a
zamieszczoną w  Magazynie CYBER 1/98 Firmy IDG Poland SA 

ŚMIETNIK KAZIKA STYCZEŃ 2000 ©

W miarę wolnego czasu i pomysłów (nie tylko swoich) będę zamieszczał różne ciekawostki. Nie jest to kurs tworzenia stron WWW ani HTML-a. Wszystkie prezentowane rozwiązania mają status darmowy. Można je przetestować i użyć na swoich stronach, podaj±c źródło z którego się korzystało. Jeżeli coś zainteresuje Cię proszę z tego skorzystać. Jak masz co¶ ciekawego do zaproponowania przyślij plik, zamieszczę go na tej stronie.
TEKST

Dynamiczna zmiana tekstu.
Dynamiczna zmiana atrybutu czcionki.
I jeszcze jeden przykład..
DHTML zmiana koloru tekstu..
DHTML filtry.
DHTML ukryte menu.
Automatyczny link.
Artystyczne nagłówki.
Dymki przy linkach.
Wczytujący się tekst.
Przewijający się tekst.
Tworzenie kolumn.
Powitanie zależne od pory dnia.

GRAFIKA

Powiększanie grafiki w oddzielnych oknach.
Zmiana zdjęć i link do innego serwisu.
Zmiana zdjęć przyciskami.
Losowa zmiana zdjęć.
Dynamiczne pozycjonowanie grafiki.
Pozycjonowanie bezwzględne.

TŁO

Zmiana koloru tła.

RÓŻNE

Skocz do ...
Powita nie
Animacja warstwowa
Pływające zdjęcie
Pływające zdjęcie 2  
Pływające zdjęcie3
Znikające zdjęcia
Uparte kuleczki
Śnieg

APLETY JAVY

Proponuję z tego miejsca pobrać doskonały program do do tworzenia apletów autorstwa Fabio Ciucci i Marco Maroni. Program jest darmowy i zawiera 40 gotowych apletów, które możemy modernizować według własnego uznania.