Up WIEŻA CIŚNIEŃ - artysty plastyka Jerzego Jakubów Galeria

Galeria fotografii.

PRYWATNA GALERIA I PRACOWNIA AUTORSKA "WIEŻA CIŚNIEŃ" artysty plastyka Jerzego Jakubów WRAZ Z BOGATĄ KOLEKCJĄ LASEK I KIJÓW PASTERSKICH

 Zbiór rozpoczyna zestaw lasek pasterskich, bogaty w różnorodność kształtów jak i specyficznych funkcji jakie spełniały. Kije pociskowe, przypominające swym kształtem wydłużoną maczugę, jak sama nazwa wskazuje służy do ciskania (rzucania). Były wyszukiwane w naturze bądź sporządzane celowo. Kije typu pastorałowego służyły do wyłapywania zwierząt ze stada poprzez chwyt za rogi lub nogę. Ciekawą grupę stanowią kije grzechotkowe (sygnalizacyjne). Sygnalizowały lub płoszyły dźwiękiem stado. Narzędziem pasterskim i bronią są tzw. ciupagi. Bito nimi z ręki i miotano na odległość skutecznie broniąc przed intruzami.
Obecnie laski, z przyrządami nawigacyjnymi, termosami, statywami foto swoją zunifikowaną formą, choć ekonomiczne i praktyczne, nie wzbudzają większego zainteresowania turystów.
Kolejny zestaw stanowią laski wielofunkcyjne. Prezentację rozpoczyna laska karbowa. Stanowi ona w pewnym sensie kalkulator, używając dzisiejszej terminologii. Zapis na niej dokonywany był w systemie innym niż dziesiętny, rozszyfrowany jedynie przez ekonoma.
Laski paradne i hierarchiczne stanowiły o pozycji i zamożności posiadacza, były powodem dumy i spełnionych ambicji. Wykonane z wyszukanych materiałów, kunsztownie zdobione, o formie i kształcie zastrzeżonym dla danej grupy społecznej, cechu, kasty bądź grupy wyznaniowej. Używane odświętnie i w odpowiednich okolicznościach nabierały cech wyjątkowych, symbolicznych wręcz magicznych.
Te i wiele innych lasek oraz kijów pasterskich znajdują się w bogatej kolekcji artysty Jerzego Jakubów w prywatnej galerii "Wieża Ciśnień".

Kontakt:
PRYWATNA GALERIA AUTORSKA JERZEGO JAKUBÓW
"WIEŻA CIŚNIEŃ"

ul. Borusiaka 9c
58-530 Kowary

Tekst ze oficjalnej strony Kowar.


Książka gości | Ostatnia aktualizacja: 23.07.08 16:54 | Wygenerowane przez JAlbum & Chameleon | Pomoc