Choose version

 
 
Imieniny:

Home| Ruth | Camp | Amgel | 25 rocznica | Książka gości

 
  RUTH
Chwilę przed śmiercią, wspomina tą, której już nie ma. Jego Ruth. W 1996, razem z moją najstarszą córką Efrat, braliśmy udział w delegacji młodzieży Izraelskiej, do hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych w Polsce. W czasie wizyty w Brzezince, na rampie (miejsce gdzie dr. Mengele robił selekcje) zwróciłem uwagę na kamień, który wielkością i kolorem, różnił się od wszystkich innych kamieni leżących tam. Gdy podniosłem go, zwróciłem uwagę, że jego kształt, przypomina mi dym. Na jednym z boków zauważyłem, ze różnica w kolorach tego kamienia, tworzy kształt kobiety krzyczącej do nieba. Dlatego tez postanowiłem uwiecznić ten akt, i w miejscu znalezienia tego kamienia, posadziłem mężczyznę, który chwile przed jego śmiercią, wspomina tą, której już nie ma, ponieważ tak jak większość, została od razu, zgładzona przez hitlerowców. Według stanu mężczyzny, widać, że przyjechał ostatnim transportem, bo nie ma jeszcze numeru na ręce. Widać też, ze w selekcji został wybrany do pracy, a nie do bezpośredniej zagłady. Mimo tego, gdy zrozumiał, ze ta która była z nim, i której już nie ma, usiadł pokornie, myśląc i wspominając Jego RUTH, czekając na własną śmierć. W Brzezince siadanie było karane automatycznie wyrokiem śmierci. Rzeźbę tą nazwałem Ruth, na cześć matki kolegi, która przeżyła tragedię Brzezinki i Marszu Śmierci. Poznałem ją w zeszłym roku, podczas kolejnej delegacji młodzieży, tym razem z moim synem. Gdy zapytałem się Ją, skąd ona bierze siły, na kolejne spotkanie z tragiczna przeszłością, odpowiedziała mi, "Że dla Niej, jest to zwycięstwo nad hitleryzmem" Dlatego tez postanowiłem, że jeżeli to zwycięstwo, to niech będzie do końca, wiec ta rzeźba nazywa się RUTH.
  Powiększ

RUTH
  60
Od kiedy zacząłem rzeźbić, chciałem uczcić bohaterstwo powstania w Getcie Warszawskim. Wzmocniło moją chęć, wiadomość, ze wśród tych bohaterów, była kuzynka mojego Ojca, która tez została odznaczona pośmiertnie, razem z Mordechajem Anielewiczaem i innymi dowódcami tego powstania, Krzyżem Grunwaldu 3 Klasy.
Po oglądnięciu Filmu Polanskiego "Pianista" zacząłem rzeźbić. Rzeźba przedstawia część zburzonego muru getta. Przez otwór w kształcie trójkąta, dusza próbuje wylecieć na zewnątrz. Dusza jest częściowo wolna i częściowo nadal uwiedziona w ciemności getta. Razem z trójkątem, tworzą Gwiazdę Dawida, symbol naszego narodu.

Józef Taytelbaum

  Powiększ

60
 
Copyright © 2003, Kazimierz M. Janeczko.